Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na visini (Sl. gl. RS 5/2025)

Pravilnik je objavljen u “Službenom glasniku RS”, br. 5/2025 od 17.1.2025. godine, stupio je na snagu 25.1.2025, a primenjuje se od 28.4.2025.

Padovi sa visine su jedan od najvećih uzroka nastanka povreda na radu. U želji da se taj trend smanji, zakonodavac je doneo pravilnik kojim želi da preciznije i detaljnije uredi mere za bezbedan i zdrav rad na visini.

Radom na visini, u smislu ovog pravilnika, smatra se rad koji zaposleni obavlja: 1) na skeli, radnoj platformi ili lestvama; 2) na održavanju instalacija u industrijskim objektima; 3) na vozilima (npr. prikolica kamiona); 4) na drveću; 5) prilikom korišćenja i upotrebe opreme za rad namenjene za privremene radove na visini za pristup objektima (npr. spoljnim delovima zgrada, održavanju spoljnih fasada na objektima, radu na krovu i sl.); 6) na plovilu; 7) na telekomunikacionim stubovima ili jarbolima; 8) industrijskim dimnjacima; 9) na električnim i elektroenergetskim stubovima; 10) u blizini iskopa ili drugih otvora; 11) u cilju postavljanja plakata na bilbordu, reklamnih oznaka, video bima i sl.; 12) svaki drugi rad koji zaposleni obavlja koristeći oslonce na visini dva metra i više od čvrste podloge pri čemu radni prostor nije zaštićen od pada sa visine; kao i rad koji poslodavac utvrdi aktom o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj sredini u skladu sa propisima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.

Ovim pravilnikom se prioritet daje organizovanjem rada, preduzimanjem tehničkih mera i korišćenjem odgovarajućih sredstava i opreme za rad u cilju izbegavanja rada na visni. U slučajevima kada se ne može izbeći rad na visini, potrebno je preduzimati odgovarajuće tehničke mere, koristi odgovarajuća sredstva i obezbediti zaposlenima korišćenje lične zaštitne opreme za sprečavanje pada sa visine sa ciljem da se otkloni ili smanji rizik od nastanka povrede ili oboljenja koji nastaje pri radu na visini.

Pored obaveze izrade procene rizika za sva radna mesta u radnoj sredini, na kojima postoji mogućnost rada na visini, poslodavac je dužan i da obezbedi sledeće procedure: proceduru za spasavanje i evakuaciju; proceduru izdavanja dozvola za rad. Takođe, rad na visini, kao visokorizična aktivnost se mora obraditi tokom obuke zaposlenih za bezbedan i zdrav rad, kao i obuke rukovodioca koji prate i kontrolišu primenu mera bezbednosti i zdravlja na radu na visini.

Dozvole za rad su jedna od novina koje su implementirane novim zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, ali ovim pravilnkom je bliže definisan njihov oblik i sadržina. Dozvola za rad za rad na visini obavezno sadrži: 1) lokaciju (mesto rada); 2) ime i prezime zaposlenog; 3) naziv radnog mesta; 4) datum izdavanja i datum važenja; 5) precizan opis poslova koji se izvode na visini sa metodama rada; 6) spisak opreme za rad namenjene za privremene radove na visini; 7) spisak lične zaštitne opreme; 8) prepoznate i utvrđene opasnosti i štetnosti na radnom mestu i u radnoj sredini; 9) preventivne mere za bezbednost i zdravlje na radu; 10) ime i prezime lica koje je izdalo dozvolu za rad; 11) ime i prezime lica koje je određeno da kontroliše primenu mera bezbednosti i zdravlja na radu; 12) napomena (npr. predlog za izmene i dopune preventivnih mera).

Čl. 7 ovog pravilnika sumirane su obaveze poslodavca u cilju obaveza pri radu na visini, pre svega potrebno je da: 1) se rad na visini planira, organizuje, kontroliše i izvodi na takav način da se spreče povrede na radu i oštećenje zdravlja zaposlenog; 2) su na radnom mestu na kome se obavlja rad na visini sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu; 3) rad na visini obavlja zaposleni koji je zdravstveno sposoban; 4) se prilikom obavljanja rada na visini na otvorenom prostoru uzimaju u obzir vremenski uslovi; 5) su zaposleni koji rade na visini i rukovodioci obučeni za bezbedan i zdrav rad; 6) je oprema za rad namenjena za privremene radove na visini ispravna i bezbedna za korišćenje i da su na njoj primenjene propisane mere za bezbednost i zdravlje na radu, kao i da obezbedi kontrolu njene upotrebe u skladu sa namenom; 7) spreči povrede na radu koje mogu nastati od predmeta i alata koji padaju ili mogu da padnu; 8) je odgovarajući broj zaposlenih obučen za pružanje prve pomoći i da su obezbeđena sredstva i oprema za pružanje prve pomoći u skladu sa propisima o bezbednosti i zdravlja na radu.

Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na visini možete preuzeti ovde:

Vladan Mitrović, struk. mast. inž. zašt. na radu

Pravilnik o sadržaju elaborata o uređenju gradilišta (Sl. gl. RS 4/2025)
Pravilnik o načinu vođenja i rokovima čuvanja evidencija u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (Sl. gl. RS 5/2025)